معرفی معاونت آموزشی واحد همدان

امروزه آموزش به عنوان يكي از مكانيزم هاي اصلي توسعه منابع انساني در حوزه سازمان ها و بنگاه هاي اقتصادي مورد توجه بسياري از صاحبنظران ومسئولين و مديران آموزش قرار گرفته است.

جهاددانشگاهی با برخورداری از ظرفیت‌های آموزشی گسترده در سراسر کشور قادر به ارائه خدمات آموزشی به جامعه و تامین نیازهای آموزشی دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی در سطح کشور است. آموزش‌های جهاددانشگاهی با شعار «آموزش، تحول، نوآوری» و با هدف توسعه منابع انسانی و متناسب سازی قابلیت‌های تخصصی افراد با دگرگونی و تحولات علمی، اقتصادی و فرهنگی کشور بنیان نهاده شده تا در سایه آن کارآیی لازم برای پذیرش و ایفای موثر وظایف اجتماعی و شغلی کسب گردد.

در این راستا، در کنار آموزش های بلند مدت (موسسه آموزش عالی جهاددانشگاهی و مرکز آموزش علمی کاربردی جهاددانشگاهی)، توجه ویژه به آموزش‌های کوتاه مدت از جایگاهی ویژه در میان فعالیت‌های جهاددانشگاهی برخوردار است که این فعالیت‌ها به دو گروه آموزش‌های تخصصی و عمومی تقسیم می‌شوند.

همچنین آموزش‌های ضمن خدمت کارکنان نیز مد نظر معاونت آموزشی جهاددانشگاهی قرار دارد که این آموزش‌ها هم در دو گروه تخصصی و عمومی برگزار می‌شوند.

همانطور که اشاره شد فعالیت های آموزشی جهاددانشگاهی استان همدان به دو بخش "بلندمدت" و "کوتاه مدت" تقسیم می شود.

آموزش های بلندمدت: موسسه آموزش عالی جهاددانشگاهی همدان مرکز آموزش علمی کاربردی جهاددانشگاهی همدان

آموزش های کوتاه مدت: مرکز آموزش های تخصصی کوتاه مدت(شماره 1) 

 

مرکز آموزش تخصصی کوتاه مدت واحد همدان

سرکار خانم فرهادی مقدم؛ مدیر اجرائی آموزشهای تخصصی کوتاه مدت جهاددانشگاهی استان همدان

تلفن تماس:           38260235-081


 معاونت آموزشی  جهاددانشگاهی همدان برای تحقق امر آموزش و با توجه به نیاز روزافزون جامعه، فعالیت های مستمر خود را از سال 1365 در قالب آموزش دوره های زبان انگلیسی شروع نمود و با گذر زمان نسبت به ارتقاء و افزایش سطح کیفی و کمی دوره ها اقدام نمود و در حال حاظر با برگزاری دوره های تخصصی در حوزه های فنی و مهندسی ، علوم پزشکی ، علوم کامپیوتر ، علوم انسانی ، کشاورزی و منابع طبیعی ، فرهنگ و هنر و زبان های خارجی در خدمت رشد و تعالی افراد جامعه می باشد.

مرکز آموزشهای تخصصی کوتاه مدت جهاددانشگاهی همدان با آموزش فراگیران در دوره های زبان های خارجی (انگلیسی - فرانسه)، علوم پزشکی (طب سنتی گیاهان دارویی) ، علوم انسانی، علوم کامپیوتر، فنی و مهندسی ، کشاورزی و منابع طبیعی و... با بهره گیری از اساتید مجرب و استفاده از فضا و امکانات مناسب فعالیت می نماید، بطوریکه در سال 93 بیش از 1200 از این دوره ها بهره برده اند.

همچنین با توجه به این که افزایش کارایی سازمان ها در گرو آموزش ، توسعه دانش ، مهارت و ایجاد رفتار های مطلوب کارکنان می باشد، این مرکز بر خود لازم دید در حوزه آموزش کارکنان دولت فعالیت نموده و با برگزاری دوره ها و کارگاه های مختلف آموزشی نسبت به بالا بردن سطح دانش و مهارت کارکنان اقدام نماید.

در همین راستا، دوره های آموزشی کارکنان دولت نیز این مرکز از سال 83 در حال فعالیت می باشد و در سال 93 نیز با انعقاد قراردادهایی با ادارات استان شامل: استانداری همدان، کمیته امداد امام خمینی(ره)، شهرداری های مناطق همدان، سازمان نظام مهندسی ساختمان، بهزیستی، اوقاف و امور خیریه، صندوق مهر امام رضا(ع)، سازمان امور مالیاتی، بانک ملت، اداره تعاون، شرکت شهرک های صنعتی و... نسبت به برگزاری دوره های عمومی و تخصصی اقدام نموده است. بطوریکه نزدیک به 3000 نفر در سال 93 از این آموزش ها بهره مند گردیده اند.

این مرکز، در راستای ارتقای سطح همکاری های علمی و پژوهشی با سازمان ها و ارگان های دولتی، با انعقاد تفاهم نامه هایی با شرکت شهرک هاص صنعتی و دانشگاه علوم پزشکی همدان سعی در افزایش تعامل با سازمان های نامبرده داشته است.

با توجه به آمار بالای سوانح و تصادفات جاده ای، لزوم آموزش هایی در خصوص حمل و نقل جاده ای ضروری می نمود که در این زمینه مرکز آموزش های تخصصی کوتاه مدت، با پیگیری و کسب مجوز مرکز آموزش های تخصصی حمل و نقل جاده ای اقدام به برگزاری این دوره ها نموده تا با این اقدام، در راستای بهبود کارایی و افزایش سطح آگاهی رانندگان سهمی مهم در کاهش خسارات و تلفات جاده ای داشته باشد.

موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی واحد همدان

 خلیل میرزایی؛ معاون آموزشی موسسه آموزش عالی جهاددانشگاهی استان همدان

تلفن تماس:           32512282-081       داخلی 106


موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی واحد همدان، مجموعه اي وابسته به جهاد دانشگاهی استان همدان مي­باشد كه  فعاليت خود را از سال 1374بر اساس اهداف و وظايف مندرج در اساسنامه مصوب شوراي عالي انقلاب فرهنگي و با مجوز موقت وزارت علوم با اخذ رشته كارداني ناپيوسته نرم افزار كامپيوتر با 9 نفر دانشجو آغاز نمود. اين دانشگاه در سال 1393 تعداد رشته هاي خود را به 18 کد رشته رساند.

این موسسه بر آن است تا با تمرکز بر سیاست‌های جهاد دانشگاهی در کشور و پتانسیل‌های بالقوه استان همدان فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی خود را هم راستا با گام هاي بلند آموزش كشور به طور کمی و کیفی افزایش دهد. رويكرد اين دانشگاه دردوره هاي آموزشي بلند مدت، تمركز بر دوره هاي تحصيلات تكميلي با هدف كاربردي كردن دانش فني است كه اميد است اين روند در برنامه آموزشي شتاب بيشتري بگيرد.

چشم انداز موسسه:

با توجه به فضاي رقابتي كه بين دانشگاهها و موسسات آموزش عالي بوجود آمده است، دانشگاهي مي تواند با موفقيت ادامه دهد كه دانش و مهارتهاي مورد نياز را به دانشجويان منتقل كرده و آنها را براي مشاركت در توسعه كشور قادر سازد.

 

در چشم انداز موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی واحد همدان اهداف زير دنبال مي گردد:  

·         تبيين مشخصه هاي دانشگاه اسلامي و تدوين نقشه فرهنگي موسسه

·         ارتقاء فرهنگ و اخلاق حرفه اي

·         اصلاح و بهبود هرم دانشجويي

·         ارتقاء مستمر سطح و كيفيت آموزشی موسسه

·         توسعه ارتباط با بازار كار و جهت گيري در راستاي نيازهاي علمي و پژوهشي جامعه

·         تقويت و گسترش همكاري با ساير نهادهاي علمي، فني، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي استان

·         ارتقاء جایگاه منطقه ای موسسه

·         گسترش رشته های جدید و زمینه های نوین علمی در رشته های موجود

·         ارتقای توان و روحیه نوآوری و کارآفرینی در دانشجویان

ماموریت‌های موسسه:

موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی واحد همدان با برخورداری از اساتید توانمند، امکانات مطلوب کارگاهی، آزمایشگاهی و دارا بودن دانشجویان پرتلاش و با التزام به اصول متعالی دین مبین اسلام و ولایت فقیه و در حرکتی مستمر در تلاش است تا بتواند به نیازهای جامعه و اعتلای فرهنگ دینی پاسخگو باشد و در راستای تولید علم و ترویج دستاوردهای علوم نافع جامعه، گام بردارد.

ماموریت و رسالت مورد نظر این موسسه، بهره‌گیری از توان علمی، قابلیت اندیشه ورزی پژوهشگران، متخصصین و اساتید فن است که با وجدان و تعهد اخلاقی، اعتقاد به هویت فرهنگی و نیز خلاقیت علمی و عملی خود، قادر باشند نقش خود را در ارتباط با فرآیند تامین نیازهای استان و منطقه در بالاترین سطوح ایفا کنند.

رشته های موسسه:

·         کارداني کامپيوتر

·         کارداني برقالکترونيک

·         کارداني ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات (ICT)

·         کارشناسي ناپيوسته مهندسي تکنولوژي الکترونيک

·         کارشناسي ناپيوسته مهندسي تکنولوژي نرم­افزار کامپيوتر نرم‌افزار

·         کارشناسي ناپيوسته مهندسي تکنولوژي سخت­افزار کامپيوتر سخت‌افزار

·         کارشناسي ناپيوسته مهندسي تکنولوژي برق قدرت

·         كارداني پيوسته الكتروتكنيك

·         كارداني پيوسته معماري

·         كارداني پيوسته حسابداري

·         کارشناسی ناپیوسته ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات (ICT)

·         کارشناسی ناپیوسته معماری

·         کاردانی پیوسته الکترونیک عمومی

·         کاردانی پیوسته کامپیوتر- نرم‌افزار


 

علمی کاربردی جهاد دانشگاهی واحد همدان

 

سرکار خانم غفاری اسلام ؛ رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی جهاددانشگاهی استان همدان

تلفن تماس:          32533522-081     داخلی 108


مرکز آموزش علمی کاربردی جهاددانشگاهی همدان از بهمن ماه سال 1380 با اخذ رشته کاردانی نرم افزار کامپیوتر با اخذ مجوز از دانشگاه جامع علمی کاربردی کار خود را آغاز نمود.كل فضای آموزشی مركز در زمینی به مساحت 1730  مترمربع و زیر بنای4000 مترمربع فراهم گردیده است. تعداد كلاسهای در اختیار مركز  25  كلاس است  از این تعداد 11 كلاس مجهز به ویدئو پروژكتور می باشد.

چشم انداز سه ساله مرکز :

- ساخت فضاهای آموزشی جدید به میزان 1500 متر مربع

- افزایش کد رشته در مقطع تحصیلات تکمیلی

- تکمیل کردن چارت سازمانی موسسه

- افزایش تعداد دانشجویان دوره های مجازی