بازدیدمعاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه از جهاددانشگاهی همدان

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه ضمن قدردانی از همکاری دستگاههای استان همدان در ایجاد مرکز آموزش های پیش از ازدواج گفت: قرار است سند علت‌شناسی جرائم و آسیب‌های هر استان تنظیم شود که در این خصوص نیاز قطعی به همکاری با مراکز دانشگاهی هستیم.

به‌گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد همدان، محمدباقر الفت چهارشنبه 27 آذر در جریان بازدید از مرکز مشاوره جهاددانشگاهی واحد همدان، اظهار کرد: با برگزاری کلاس‌های مهارت‌های پیش از ازدواج این آسیب وجود دارد که اتصال بین فرزندان و والدین قطع شود و در آینده با والدینی مواجه شویم که خود را در قبال آموزش به فرزندان مسئول ندانند.

الفت با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه کار پیشگیری باید علمی باشد، بیان کرد: حضور دانشگاهیان و فرهیختگان دانشگاهی سبب تضمین اثربخشی تصمیمات ما می‌شود بر این اساس تلاش می‌کنیم سطح ارتباط  را با دانشگاه و حوزه توسعه دهیم تا علمی بودن پیشگیری حفظ شود.

وی با تأکید بر اینکه آسیب‌های برگزاری کلاس‌های آموزشی مهارت های پیش از ازدواج باید مورد توجه قرار گیرد، یادآور شد: آموزش‌های مهارت‌های زندگی برای جوامعی است که روابط و پیوندهای خانوادگی در بین اعضای خانواده ضعیف باشد بنابراین باید به این موضوع توجه کرد که برگزاری این کلاس‌ها اتصالات خانوادگی را از بین نبرد.

وی با بیان اینکه در بحث آموزش‌های پیش از ازدواج بسیار تلاش شده از قانون ازدواج این استنباط را بکنیم که تأکید شود زوجین قبل از ازدواج گواهی سلامت را بگیرند، خاطرنشان کرد: تلاش کردیم این گواهی را از گواهی سلامت جسمی به سلامت‌های روحی تعمیم دهیم.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه تصریح کرد: براین اساس دوره‌های آموزش پیش از ازدواج راه‌اندازی شده تا دفترخانه‌ها با رؤیت این 2 گواهی ازدواج را ثبت کنند که اتفاق خوبی بوده و در استان کرمان نیز این مرکز راه‌اندازی شده است.

الفت با اشاره به اینکه آموزش‌های پیش از ازدواج سمت استادی پدران و مادران را از آنها می‌گیرد، افزود: زمانی‌که کلاس‌های مهارت‌های پیش از ازدواج برگزار می‌شود این آسیب وجود دارد که اتصال بین فرزندان و والدین قطع شود و در آینده با والدینی مواجه شویم که خود را در قبال وظیفه آموزش به فرزندان پاسخگو نمی‌دانند.

وی خطاب به مسئولان مراکز مشاوره پیش از ازدواج تأکید کرد: مراقب باشید این کلاس‌ها جای تربیت خانوادگی را در شهرستان‌های مختلف نگیرد بلکه این آموزش‌ها باید گپ بزرگی که در بین والدین و فرزندان به وجود آمده است را پر کند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه ادامه داد: بند دوم ماده 113 قانون ششم توسعه که مربوط به سند جامع پیشگیری کشور است، تأکید کرده ما باید در هر استان جرائم و آسیب‌ها را علت‌شناسی کنیم که قرار است این سند تنظیم شود.

وی با  اشاره به بحث علت‌شناسی جرائم و آسیب‌ها، خاطرنشان کرد: برای این کار باید از دانشگاه و اساتید استفاده کرده و باید سندی تهیه شود که تمام برنامه‌های کشور مبتنی برآن باشد.

رئیس جهاددانشگاهی واحد همدان نیز با اشاره به فعالیت مرکز مشاوره پیش از ازدواج در  استان، گفت: تا کنون 17 هزار نفر از آموزش‌ مهارت های پیش از ازدواج بهره‌مند شدند.

اکبر اسدی اظهار کرد: مرکز مشاوره جهاددانشگاهی کمتر از یک‌سال است که فعالیت خود را آغاز نموده و در زمینه مهارت های پیش از ازدواج به زوجین آموزش لازم را در چهار ساعت ارائه می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه سر فصلهای بسته آموزشی برای آموزش‌های مهارت های پیش از ازدواج بازخورد خوبی در بین زوجین داشته است، تصریح کرد: براساس اعلام مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری همدان، استان همدان در یک‌سال گذشته با 6.2 درصد کاهش آمار طلاق، رتبه اول کاهش طلاق را در کشور داشته است.

وی افزود: در استان جهاددانشگاهی مسئولیت راه‌اندازی این مرکز را به عهده گرفته همچنین سرفصل‌ها و محتوای بسته های آموزشی نیز در جهاددانشگاهی تهیه و توسط معاونت اجتماعی دادگستری استان مورد تایید قرارگرفته و توسط اساتید مجرب به زوجین آموزش داده می شود.

رئیس جهاددانشگاهی واحد همدان اظهار کرد: با توجه به بازخورد خوبی که این مرکز در همدان داشته، تصمیم بر این شد که این آموزش ها در شهرستان‌های دیگر هم به زوجین ارائه گردد و بر این اساس با همکاری مسئولین محترم  شهرستانهای ملایر و نهاوند این مرکز راه‌اندازی شده است.

وی یادآور شد: طی یک هفته گذشته در شهرستان‌های کبودراهنگ، بهار و اسدآباد جلساتی با فرمانداران هر شهرستان برگزار کردیم تا انشاالله مقدمات ایجاد این مراکز را در هر یک از شهرستانها بوجود آید.

اسدی ابرازامیدواری کرد تا پایان سال مراکز آموزش مهارت های پیش از ازدواج در تمام شهرستان‌های استان همدان راه‌اندازی شود و ادامه داد: برای اینکه خدمات این مرکز ارتقا داشته باشد، کلینیک خانواده را که هم مهارت‌های پیش ازازدواج ، مشاوره به زوجین و صدای مشاور و خدمات مختلف دیگر است را راه اندازی خواهیم کرد.

وی گفت: امیدواریم در پایان یک‌سال بازخورد این آموزش‌ها را در خانواده‌ها مشاهده کنیم که بدین منظور طرح پژوهشی درباره میزان تأثیرگذاری این آموزش‌ها در تحکیم مبانی خانواده انجام خواهد گرفت.

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی آرشیو صفحات بازدیدمعاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه از جهاددانشگاهی همدان