جهاددانشگاهی می‌تواند ایده‌های علمی دانشجویان را به محصول تبدیل کند

2

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد همدان، رئیس دانشگاه پیام نور همدان گفت: جهاددانشگاهی به عنوان یک نهاد انقلابی فعال در حوزه پژوهش می‌تواند ایده‌های علمی دانشجویان را به محصول و کسب‌وکار تبدیل کند.

دکتر صفی‌الله صفایی با بیان اینکه جهاددانشگاهی به دستور امام خمینی(ره) در راستای جهادسازندگی تشکیل شد، اظهار کرد: جهادسازندگی با هدف عمران و آبادانی روستا‌ها و مناطق محروم کشور توسط جوانان و دانشجویان به دستور امام خمینی(ره) فعالیت خود را آغاز کرد و در این بین حضرت امام(ره) در راستای توجه به فعالیت‌های علمی و پژوهشی اساتید دانشگاه‌ها، دستور تشکیل جهاددانشگاهی را صادر کردند.

وی با بیان اینکه جهاددانشگاهی جزء یکی از نهاد‌های موفق در انجام فعالیت‌های علمی کشور است، ادامه داد: این مجموعه در بحث تحقیقات و فعالیت‌های علمی به ویژه آموزش برخی رشته‌های کاربردی و عملی حضور پررنگی داشته است.

صفایی افزود: جهاددانشگاهی با فعالیت در بخش‌های آموزش، پژوهش و فرهنگ می‌تواند حلقه وصل بین صنعت و دانشگاه باشد اما آنچه در این بین مهم است یک آسیب‌شناسی و ارزیابی کلی از عملکرد این جهاددانشگاهی است.

وی اضافه کرد: جهاددانشگاهی با برخورداری از حجم بالایی از نیروی انسانی و همچنین افزایش نیاز‌های مردم در طول زمان، بیشتر به مسائل آموزشی سوق یافته و اندکی از اهداف اولیه تشکیل این نهاد انقلابی فاصله گرفته است.

صفایی خاطرنشان کرد: فعالیت‌های مثبت جهاددانشگاهی در برنامه‌های پژوهشی، علمی، اجرای دقیق طرح‌های کاربردی نظرسنجی در زمان‌های مختلف، فعالیت دو خبرگزاری فعال ایسنا و ایکنا، مناظره‌های دانشجویی، مسابقات کتابخوانی و ... غیرقابل چشم‌پوشی است.

وی یادآور شد: اگر در کار‌های علمی، پژوهشی و تحقیقاتی ایده‌های تولید شده به کسب‌وکار و محصول منتهی نشود عملا کار مفیدی انجام نشده است همانگونه که در بسیاری از دانشگاه‌‌ها، پژوهش‌های دانشجویان به یک پایان‌نامه درج شده در کتابخانه منتهی می‌شود.

وی اظهار کرد: جهاددانشگاهی به عنوان یک نهاد انقلابی فعال در حوزه پژوهش می‌تواند ایده‌های علمی دانشجویان را به محصول و کسب‌وکار تبدیل کند که این مهم نه تنها در رفع نیاز‌های روز جامعه موثر خواهد بود بلکه به رونق اقتصاد کشور نیز کمک شایانی می‌کند.

صفایی گفت: جهاددانشگاهی به عنوان یک نهاد فعال مستقل و غیروابسته به دولت برای تداوم، موفقیت و قدرت یافتن هر چه بیشتر خود نیازمند تدوین یک استراتژی جدید در فعالیت‌های مجموعه است.

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی آرشیو صفحات جهاددانشگاهی می‌تواند ایده‌های علمی دانشجویان را به محصول تبدیل کند