آخرین اخبار

> جهاددانشگاهی دانشجویان را فعال و شاد نگه دارد

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان گفت: جهاددانشگاهی باید بتواند دانشجویان را فعال و شاد نگه دارد تا بتوانند در عرصه‌های مختلف حضور موثری داشته باشند. 

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد همدان،  رضوان سلماسی با بیان اینکه از ابتدا باید دانشجویان را به عنوان قشر اثرگذار جامعه ببینیم، اظهار کرد: جامعه‌ای که دانشجویان فعالی داشته باشد حتما پویا خواهد بود اما اگر دانشجویان دچار رکود و روزمرگی شوند جامعه به افول نزدیک می‌شود.

وی با بیان اینکه حوزه رسانه به عنوان یک حوزه فرهنگساز در جامعه مطرح است، افزود: یکی از رسالت‌های هر جامعه بشری در کل دنیا این است که قشر دانشجو را همیشه فعال نگه دارد، حال اگر دانشجویان در حوزه رسانه فعال باشند و در جهت درست حرکت کنند تغییرات اساسی در جامعه ایجاد می‌شود. 

سلماسی با تأکید بر اینکه مدیران باید به گونه‌ای عمل کنند که همواره قشر دانشجو را خلاق نگه دارند، ادامه داد: بخشی از مشکلات در بخش دانشجو این است که خواسته اساتید از دانشجو کمرنگ شده است و امروزه این قشر کمتر به دنبال تفکر، تجزیه تحلیل و بررسی مسائل می‌روند. 

وی با بیان اینکه مطالبات مردمی باید از طریق خبرنگاران به مسئولان برسد، اضافه کرد: جهاددانشگاهی باید بتواند دانشجویان را فعال و شاد نگه دارد تا بتوانند در عرصه‌های مختلف حضور موثری داشته باشند. 

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان درباره اقدامات صورت گرفته در حوزه فرهنگسازی گفت: حوزه فرهنگ بسیار گسترده است و سال اول خدمت باید به نیازسنجی و بررسی امور لازم در این حوزه پرداخت.

وی با اشاره به اینکه ایجاد شوراهای فرهنگی در محلات و تشکیل پارلمان‌های محله‌‏ای در سطح شهر از مهمترین دغدغه‌‏ها در زمینه محله‌محوری است، افزود: در شرایط کنونی تنها نهاد مردمی سطح شهر، شهرداری است که محله‌‌محوری از مهمترین برنامه‌‏های راهبردی و بنیادی این سازمان در حوزه فرهنگی است. 

سلماسی با بیان اینکه تعامل و ارتباط در نهادهای فرهنگی یک‌طرفه است، عنوان کرد: تقویت محله می‌تواند به ساکنان آن، در دسترسی آسان‌تر به خدمات شهری، توزیع عادلانه امکانات و فرصت‌ها، جلب مشارکت مردم در تعیین اولویت‌ها و نیازسنجی‌های محلی و ارتقاء جایگاه فرهنگی و اجتماعی محله کمک شایان توجهی کند و به همین منظور نیز محله‌محوری در نظام برنامه‌ریزی و اجرا روز به روز مهمتر می‌شود. 

وی با بیان اینکه به منظور پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی باید بین دستگاه‌های متولی هم‌افزایی صورت گیرد، گفت: شورای اجتماعی محلات با هدف تسهیل‌گری و کمک به مدیریت شهری ایجاد خواهد شد که در صورت موفقیت این طرح، در بحث آسیب‌های اجتماعی هم می‌توان از ظرفیت‌های مردمی در قالب شورای اجتماعی محلات بهره گرفت. 

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان بیان کرد: فرهنگسرای کسب‌وکار برای حمایت از زنان بی‌سرپرست و بدسرپرست افتتاح شده تا آنها بتوانند آموزه‌های خود را به شغل و درآمد تبدیل کنند. 

وی با اشاره به ورزش همگانی گفت: بعد از ورزش کارکنان همگانی کردن ورزش و ایجاد شور و نشاط برای اکثریت جامعه از اهداف مهم ما است و باید ورزش را هر چه بیشتر گسترش دهیم. 

سلماسی با بیان اینکه در دسترس بودن وسایل ورزشی می‌تواند فشارهای روحی مردم را کاهش دهد، اضافه کرد: برنامه همگانی کردن ورزش در سطح شهر نیمه‌کاره ماند. 

وی با بیان اینکه می‌خواهیم آموزش‌های شهروندی را از حالت جزیره‌ای کار کردن خارج و یکپارچه کنیم، گفت: آموزش و پرورش متولی اصلی فرهنگسازی است و در این راستا جلساتی با همکاری معلمان برای رسیدن به یک تعامل خوب با هم برگزار کرده‌ایم. 

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه در شورای اجتماعی محلات همه اقشار باید ورود پیدا کنند و اگر خواستار جلب مشارکت مردم هستیم باید از توان ادارات استفاده کنیم، اضافه کرد: آموزش‌های شهروندی از جمله مباحث مهمی است که نیازمند تعامل دوسویه مدیریت شهری با آموزش و پرورش است و باید در این زمینه اقداماتی انجام دهیم. 

وی یادآور شد: آموزش و پرورش می‌تواند در آموزش‌های شهروندی به دانش‌آموزان از جمله حفظ و نگهداری اموال عمومی شهر مدیریت شهری را کمک کند. 

وی افزود: در جشنواره شهروند برگزیده سعی شد بر موضوع شهروند خوب بودن مانور داده و به مردم آموخته شود هر فرد در هر جایگاهی می‌تواند یک شهروند خوب باشد. 

سلماسی درباره اقدامات تاکسیرانی درباره نوشتن شعارهایی برای فرهنگسازی و عمل نکردن خود رانندگان به آن گفت: در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که مشکلات اقتصادی موجود تأثیر بسیاری در زندگی افراد گذاشته است و یک راننده تاکسی که جمله‌ای در پشت ماشین خود نوشته، به علت مشغله زیاد به آن توجه نمی‌کند.