آخرین اخبار

> وجود عالمانی چون شیخ الرئیس، همدان را به استان فرهنگی تبدیل کرده است

1397 5 17 4

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد همدان، رضا قیاسی، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری همدان امروز، ۳ مرداد در آیین اختتامیه هفدهمین جشنواره ملی پایان نامه سال دانشجویی، ضمن تشکر از مسئولان جهاد دانشگاهی و فعالان فرهنگی و آموزشی در سطح ملی در استان همدان که زمینه معرفی بیشتر همدان به دیگر استان‌ها را فراهم می‌کنند، اظهار کرد: استان همدان دارای چهره فرهنگی، علمی و آموزشی برتر است و از اوایل پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، این استان با محوریت توسعه آموزش عالی کار خود را آغاز و موفقیت‌های چشمگیری کسب کره است.

قیاسی افزود: وجود بیش از صد هزار دانشجو و دو هزار هیئت علمی و مرکز آموزشی صاحب نام و تربیت دانشجویان فعال و بالنده و اثر گذار در زمنیه علم و فناوری حاصل تلاش‎هایی است که بزرگان این استان تاکنون انجام داده‌اند.

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه استان همدان بعنوان استانی تاریخی، باستانی و فرهنگی همواره مطرح بوده است، تصریح کرد: وجود افرادی در عرفان و علم مثل شیخ‌الرئیس، باباطاهر،عین‌القضات و دیگر بزرگان در این حوزه باعث سربلندی ماست چرا که این عزیزان در سطح ملی و بین‌الملل شناخته شده‌اند همین موضوع باعث شده همه به همدان بعنوان استان تاریخی - فرهنگی بنگرند.

قیاسی تاکید کرد: این استان ۵۰۰ سال پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین بوده، به طوری که برخی افراد از همدان بعنوان اولین شهر جهان یا جزء یکی از ۳ شهر اول جهان نام می‌برند این موضوع نشان از تاریخچه بسیار کهن از مدنیت و تمدن در این استان است.

وی با اشاره به تپه باستانی اکباتان همدان خاطرنشان کرد: این تپه به قدری ارزشمند است که یکی از بزرگان آلمانی اذعان کرده بود آرزو دارم اگر زمانی قرار بود از دنیا بروم این تپه را دیده و بعد از دنیا بروم.

قیاسی با اشاره به اینکه استان همدان دارای هزار و ۸۰۰ جاذبه توریستی اعم از باستانی، فرهنگی، مذهبی و ... است، یادآور شد: برگزاری جشنواره پویانمایی در سطح ملی در همدان کار فرهنگی بود که امسال در این استان رخ داد که بازتاب خوبی در برداشت.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری همدان ادامه داد: انتخاب استان همدان بعنوان پایتخت گردشگری آسیا و برگزاری اجلاس جهانی گردشگری با حضور ۱۸۰ کشور به میزبانی همدان ۲ رویداد بزرگی است که فرصت معرفی بهتر ظرفیت‌های همدان به جهان را می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه برگزاری چنین رویدادهای بزرگی در این استان نشانگر فرهنگ و تمدن بی‌نظیر همدان است، خاطر نشان کرد: همدان در زمینه علم نیز دستاوردهای خوبی کسب کرده است، برگزاری جشنواره پایان‌نامه بیانگر این موضوع است.

قیاسی با اشاره به اینکه ایران در چند دهه قبل در راستای اهداف و چشم‌انداز توسعه، تلاش‌های خوبی انجام داده و به دستاوردهای بزرگی رسیده است، طوری که دو درصد سهم تولید علم را در جهان داریم، اضافه کرد: درغنی‌سازی انرژی هسته‌ای به پیشرفت‌های قابل توجهی دست یافتیم و این افتخار را مرهون تلاش‌های اساتید و دانشجویان جوان و گمنامی هستیم که در این زمینه شهید شدند.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری همدان با تاکید بر اینکه برای پیشرفت و توسعه ایران اسلامی تنه به تنه کشورهای بزرگ جهان می زنیم همانطور که در غنی سازی انرژی هسته‌ای با وجودی که هیچ کشوری به ما کمک نکرد، به موفقیت‌های خوبی رسیدیم، اظهار کرد: اما اگر قراراست در جهان جایگاه خود را پیدا کنیم، باید سرعت کارها را افزایش دهیم.

وی با اشاره به اینکه ایران از همه ظرفیت‌ها در زمینه توسعه برخوردار است، ادامه داد: ما از سرمایه‌های بزرگی برخوردار هستیم چرا که آنچه که در جدول مندلیف آمده ایران دارد همچنین ما از وجود نسل جوان، پویا و بالنده‌ای برخوردار هستیم که با تکیه بر این جوان‌ها موفقیت‌های مورد نظر را کسب خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه اکنون از علم، فناوری و نوآوری حمایت می‌شود، افزود: مسئولین نیز برای توسعه کشورمان دست به دست هم داده‌اندودر تلاش هستیم راه چندصد ساله‌ای را طی کنیم تا به آنچه شایسته این شهر وکشور است دست یابیم.