آخرین اخبار

> توجه ویژه به آسیب‌های اجتماعی؛ با برگزاری جشنواره ملی پایان‌نامه سال دانشجویی

1397 5 17 3

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد همدان، سید محمدرضا مولایی‌زاده چهارشنبه 3 مرداد در آیین اختتامیه هفدهمین جشنواره پایان‌نامه سال دانشجویی، اظهار کرد:  : یکی از شاخص‌هایی که همواره در عرصه پژوهش‌های اجتماعی ذکر می‌شود این است که تلاش شود ساختار پژوهش متن، محتوا و رویکرد آن مرتبط با موضوعات ملموس روز و مشکلات جاری در کشور باشد و پس از واکاوی ریشه‌ها بستر و علل و عوامل شکل‌گیری ناهنجاری و معظلات اجتماعی با دیدی حل‌المسائلی با یافتن راه حل‌های مناسب برای رفع چالش‌ها متنهی شود.

وی با بیان اینکه فرهنگ مردمان ایران زمین از مؤلفه‌های ازشمند فراوانی برخوردار است، اضافه کرد: در کنار رویش‌های فکری، معرفتی، اخلاقی ورفتاری که داشته‌ایم اما اکنون شاهد ریزش‌ها نیز هستیم که از جمله آنها می‌توان به آسیب‌های اجتماعی همچون طلاق، اعتیاد، حاشیه‌نشینی، تکدی‌گری و... اشاره کرد.

مولایی‌زاده با اشاره به محورهایی برای رفع آسیب‌های اجتماعی، خاطر نشان کرد: از آنجایی که همواره بر تقدم پیشگیری بر درمان تأکید شده است باید بنا را بر پیشگیری بگذاریم که پیش‌نیاز پیشگیری، پیش‌بینی است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با بیان اینکه نمی‌توان انتظار داشت ریشه‌کنی و درمان قطعی آسیب‌های اجتماعی به‌صورت جداگانه و انتزاعی از میان مجموعه آسیب‌های امکان یابد، چرا که آسیب‌ها یکدیگر را تقویت می‌کنند،افزود: در دوران گذار از سنت به مدرنیته هستیم و از ویژگی‌های این دوره افزایش فرد گرایی در جامعه است که باعث کاهش سرمایه اجتماعی شده که در چنین شرایطی باید با اتخاذ تمهیداتی مناسب و دقیق و مبتنی بر فرهنگ بومی خود به تقویت روحیه جمع‌گرایی پرداخت در این حالت وقتی هویت اجتماعی فرد تقویت شود فرد خود را زیر چتر نظارت طبیعی اجتماعی می‌یابد؛ چراکه بی جهت نیست که آنقدر در دین اسلام به همراهی با اجتماع تأکید شده تا جایی که بسیاری از عبادات اجتماعی است.

وی با تأکید بر اینکه آموزه‌های قران کریم، سنت و سیره اهل بیت منابع کاملی برای بهره‌گیری و اجرای آن در راستای کاهش و رفع آسیب‌های اجتماعی است، یادآورشد: خداوند به انسان کرامت بخشیده است و او را پیراسته با فضایل اخلاقی می‌پذیرد چرا که این انسان خدا گونه شایسته رتبه‌ای می‌شود که خداوند در خلقت او به خود تبریک می‌گوید.

وی با اشاره به اینکه قرآن کریم پر از دستور های اخلاقی است، یادآور شد: استحکام هر چه بیشتر رکن رکین خانواده و توجه جدی به امر تربیت و پرورش نقشی اساسی در پیشگیری از شکل گیری آسیب‌های اجتماعی دارد.

وی با اشاره به اینکه در گونه‌ای از تقسیم‌بندی خانواده به 5 قسمت متعالی، متعادل، متزلزل، متشدد و متلاشی تقسیم می‌شود، ابراز کرد: استحکام جامعه ایرانی در طول تاریخ ناشی از استحکام خانواده بوده است، بنابراین راهبرد اساسی ما در پیشگیری باید مبتنی بر استحکام هر چه بیشترجایگاه خانواده و تقویت خانواده محوری باشد چرا که خانواده سالم‌ترین، امن‌ترین و مطمئن‌ترین کانونی است که می‌تواند از آسیب‌ها جلوگیری کند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور به نقش مهم گروه‌های مرجع جامعه، علمای حوزه و دانشگاه، فرهیختگان و اصحاب فرهنگ و هنر ، ادب و رسانه و همه کسانی که دغدغه و عشق به میهن در وجودشان موج می‌زند در جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد و افزود: پژوهش‌ها باید عمیق و دارای محتوای علمی و دقیق و فنی باشد.

وی با اشاره به اینکه نقش نخبگان فکری در این راستا بر کسی پوشیده نیست، خاطرنشان کرد: موتور محرک حرکت به سوی پیشرفت جوانان مؤمن  و متعهد این کشور هستند چرا که پویایی آنان رمز پیشرفت ملت بزرگ ایران است.

.