آخرین اخبار

> بانک اطلاعاتی فعالان قرآنی استان گردآوری می شود

1397 4 11 2

رئیس جهاددانشگاهی واحد همدان از گردآوری بانک اطلاعاتی فعالان قرآنی استان توسط این مجموعه خبر داد و گفت: این امر در دستور کار حوزه معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی قرار دارد.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد همدان، اکبر اسدی شامگاه چهارشنبه 9 خرداد در محفل انس با قرآن دانشگاهیان استان که به همت معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی همدان و همکاری معاونت فرهنگی شهرداری در سالن همایش های بین المللی قرآن(تالار قرآن) شهر همدان برگزار شد، افزود: در این بانک اطلاعاتی افراد فعال و دخیل در حوزه قرآن مشخص می شوند و می توان در صورت نیاز از اطلاعات موجود بهره برداری کرد.

وی بیان کرد: برگزاری محفل انس با قرآن در ماه مبارک رمضان و جمع آوری بانک اطلاعاتی فعالان قرآن استان از مصوبات نشست فعالان قرآنی در دو ماه گذشته است که توسط معاونت فرهنگی برگزار شد.

اسدی به راه اندازی کانالی در فضای مجازی به منظور تبادل نظر فعالان قرآن و بیان نقطه نظرات به منظور ارتقاء فعالیتهای قرآنی اشاره کرد و یادآور شد: این موضوع از دیگر مصوبات نشست فعالان قرآنی است که باید به آن جامه عمل بپوشانیم.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان نیز از اهتمام جدی این سازمان درسالجاری به مباحث قرآنی خبر داد و گفت: در ماه مبارک امسال در 8 نقطه شهر نظیر تالار قرآن، پیاده راه میدان امام خمینی(ره)، تالار فجر، فرهنگسرای راه کربلا و فرهنگسرای قرآنی رضوان برنامه جزءخوانی قرآن برگزار می شود که با استقبال خوب شهروندان روبرو شده است.

زارعی تصریح کرد: بر خلاف فضای منفی فرهنگی موجود در بر نقاط مختلف جامعه، مردم قرآن را داروی شفابخش خود دیدند و استقبال خوبی از این محافل داشتند.

آیت‌الله سید مصطفی موسوی اصفهانی، نماینده مردم همدان در مجلس خبرگان رهبری، اظهار کرد: عظمت قرآن تنها در بوسیدن، بروی سر نهادن در شب های قدر، حفظ، قرائت، چاپ و ... نیست.

وی افزود: به کار گیری و عمل به آیات نورانی قرآن و پیاده کردن آن در ابعاد مختلف زندگی دنیوی و فراهم نمودن مقدمه‌ای برای زندگی سعادتمندانه اخروی است.

آیت‌الله موسوی عظمت انسان را در هدایت او دانست و اضافه کرد: آنچه تمام انبیاء، اوصیاء و علما برای آن جنگیدند، و همچنان ادامه دارد همگی جهت اقامه حق و ابطال باطل برای هدایت بشر و اجرای برنامه‌های ترسیم شده است.

وی قرآن را منبع نور، هدایت و سعادت دنیا و آخرت انسان دانست و گفت: علت نزول قرآن هدایت انسان است حال در این میان جا دارد از خود سوال کنیم چقدر در خود سازی و انسانیت از قرآنی که سلمان‌ها، ابوذرها، امام(ره) و مقام معظم رهبری را ساخته، بهره برده‌ایم؟

مدیر حوزه علمیه همدان عنوان کرد: باید با نگرش به ابعاد وجودی خود میزان بهره‌مندی از ابعاد مختلف قرآن در سه بعد اعتقادی، اخلاقی و احکام مورد ارزیابی قرار دهیم.

وی ادامه داد: ابعاد اعتقادی توجه به توحید، معاد، نبوت، عدل و امامت است بعد اخلاقی نیز میزان مبارزه با تکبر، بخل و حسد و سایر صفات رذیله و تقویت صفات حمیده است.

آیت‌الله موسوی بیان کرد: بعد دیگر قرآن عمل به احکام همچون عمل به واجبات و دوری از محرمات، اقامه نماز، روزه، حج، جهاد، امر به معروف و نهی از منکر و تولی با بندگان خوب خدا و تبری و بیزاری از افراد طاغوت است.

وی گفت: باید دید چقد در عمل به این فرایض از قرآن استفاده عملی کنیم چرا که با تمسک و چنگ زدن به قرآن و پیاده کردن آن در زندگی وجودمان نورانی می‌شود و تلاوتش ما را بارور می‌کند.

نماینده مردم همدان در مجلس خبرگان رهبری به فلسفه بر سر گرفتن قرآن در سه شب لیالی قدر اشاره کرد و گفت: علت این امر آن است که قرآن را در زندگی سرمشق خود قرار دهیم.

وی قلب نازنین رسول اکرم(ص) را فرودگاه کلام الهی دانست و اظهار کرد: اگر قلبا بخواهیم همراه و همگام رسول خدا باشیم باید بیشتر با قرآن مانوس باشیم.

وی در ادامه به وصیت امیرالمومنین علی(ع) به تقوا پس از ضربت خوردن ایشان اشاره کرد و گفت: ویتامین ماه رمضان در سایه ۳۰ روز روزه داری، خودنگهداری از ابتلا به حقوق‌های نجومی، انحرافات جنسی و سیاسی و در یک کلام تقوا و درنظر گرفتن خداست.

موسوی اصفهانی همگان را بر سبقت گرفتن در عمل به قرآن توصیه کرد و یادآور شد: عمل به قرآن موجب منور ساختن جمهوری اسلامی در دنیا، تربیت ۲۵۰ هزار شهید، پاکسازی منطقه از لوث داعش، استقلال کشور و دست بالا گرفتن تسلیحات به منظور حفظ امنیت شده است.

گفتنی است؛ محفل انس با قرآن دانشگاهیان استان همدان همزمان با شب میلاد کریم اهل بیت امام حسن مجتبی(ع) با حضور جمعی از فعالان قرآنی و دانشگاهیان فعال در این عرصه برگزار شد و مهدی ساعد قاری بین المللی قرآن کریم، ورمزیار قاری استانی و روزبهانی قاری دانشجوی استان به قرائت قرآن پرداختند.