آخرین اخبار

> برگزاری آئین اختتامیه طرح بی‌زباله به همت جهاددانشگاهی همدان

1397 3 22 2

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد همدان، اکبر اسدی 29 اردیبهشت ماه در آئین اختتامیه طرح ملی بی‌زباله و تقدیر از برترین‌های این طرح در دبیرستان دخترانه بنت‌الهدی شهر همدان که به همت جهاد دانشگاهی واحد همدان برگزار شد، ضمن تشکر از سرپرست اداره‌کل حفاظت از محیط زیست استان همدان در همکاری با جهاددانشگاهی و آموزش و پرورش در راستای اجرای طرح ملی «بی زباله» اظهار کرد: این طرح با شعار «از خودمان شروع کنیم» در مدارس همدان نیز اجرا شد.

وی با ابرازخرسندی از برگزاری این طرح در مدارس و آشنایی دانش‌آموزان با این موضوع مهم، اضافه کرد: برگزاری چنین برنامه‌هایی در مدارس یک نوع فرهنگسازی است و باید تداوم داشته باشد.

اسدی با بیان اینکه محیط زیست متعلق به همه ما است، ادامه داد: محیط زیست پاکیزه حق همه ما است و باید در نگهداری آن تلاش کنیم.

وی با تأکید بر اینکه بهترین مکان برای فرهنگسازی و رسیدن به محیط زیستی پاک مدارس است، یادآور شد: دانش‌آموزان آینده‌سازان جامعه ما هستند و در آینده مسئولیت این کشور به عهده این افراد است بنابراین برای نگهداری از محیط زیست باید آموزش‌های لازم را ببینند.

اسدی با بیان اینکه  محیط زیست متعلق به همه ماست و همه باید در نظافت و پاگیزگی محیط زیست کوشا باشیم و در این زمینه احساس مسئولیت کنیم، گفت: دانش‌آموزان سرمایه‌های کشور و آینده‌سازان ایران هستند و لازم است نسبت به محیط پیرامونی خود حساس بوده و در حفظ و حراست از محیط زیست که جزء سرمایه‌های ملی است، تلاش و کوشش کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: بهترین راه حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی فرهنگسازی است و مدارس و دانش‌آموزان بهترین گزینه برای نهادینه کردن این فرهنگ هستند.

رئیس جهاددانشگاهی واحد همدان گفت: طرح ملی «بی‌زباله» با «شعار از خودمان شروع کنیم» از اسفندماه سال گذشته با حمایت و پشتیبانی اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان و با همکاری اداره‌کل آموزش و پرورش و توسط جهاددانشگاهی همدان در سطح 36 مدرسه به مدت سه ماه انجام شده و مورد استقبال دانش‌آموزان عزیز قرار گرفته است.

وی یادآور شد: در این طرح ضمن اطلاع‌رسانی و تبلیغات در زمینه محیط زیست، کتاب‌هایی با همین موضوع تهیه شده و در اختیار برخی مدارس قرار گرفته که امید است دانش‌آموزان با مطالعه این کتاب‌ها نسبت به این موضوع آگاهی بیشتر داشته باشند.

گام نخست طرح بی‌زباله با دانش‌آموزان برداشته شد

سرپرست اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان نیز در آئین اختتامه طرح ملی بی‌زباله در دبستان دخترانه شهیدپورمیدانی شهر همدان بیان کرد: گام نخست طرح بی‌زباله در استان همدان با حضور دانش‌آموزان برداشته شد و در ادامه دوره‌های آموزشی، پاکسازی محیط با مشارکت پرسنل حفاظت محیط زیست استان و مردم با شعار «از خودمان شروع کنیم» تداوم یافت.

سیدعادل عربی ادامه داد: هدف از اجرای این طرح یادآوری اهمیت مسئولیت‌پذیری و مسئولیت اجتماعی بوده و اصل «از خودمان شروع کنیم» به عنوان محور این چالش محیط زیستی قرار گرفت تا بدانیم نه تنها باید تک تک ما مسئولیت‌پذیر باشیم بلکه کارهای کوچک ما می‌تواند در کنار هم اثرگذار باشد.

وی اضافه کرد: دانش‌آموزان مدارس استان همدان آموزش‌های لازم را در اجرای این طرح فراگرفتند تا با مشارکت آنها بتوانیم از محیط زندگی پاک و بدون زباله بهره ببریم.

عربی افزود: بر همین اساس برای اجرای بهتر این طرح و آموزش نحوه جمع‌آوری اصولی زباله دو مسابقه فرهنگی در بین دانش‌آموزان مدارس استان اجرا شد که در پایان از نفرات برگزیده تجلیل شد.

وی اظهار کرد: آلودگی محیط زیست در زندگی بشر امروز یکی از مهمترین چالش‌هایی است که جهان با آن مواجه است و آگاهی نسبت به اهمیت محیط زیست سالم و بدون زباله برای زندگی بهتر و سالم‌تر رو به افزایش است.

عربی در پایان طرح بی‌زباله را عاملی برای کاهش آلودگی محیط زیست دانست و  بهبود و احیای محیط زیست را بدون مشارکت مردم غیرممکن برشمرد.