آخرین اخبار

> انعقاد تفاهم نامه فرهنگی و آموزشی بین جهاددانشگاهی و اداره کل کتابخانه های عمومی استان همدان

1397 2 24 1

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد همدان، رئیس جهاددانشگاهی واحد همدان شنبه اول اردیبهشت ماه در جلسه انعقاد تفاهم نامه، فرهنگی و آموزشی بین جهاددانشگاهی و اداره کل کتابخانه های عمومی استان همدان، با بیان اینکه باید فرهنگ مطالعه در هر جامعه ای نهادینه شود، اظهار کرد: نهادینه شدن فرهنگ مطالعه کمک می کند تا سرمایه های اجتماعی جامعه بالا رود.

اکبر اسدی مطالعه را موجب افزایش آگاهی مردم دانست و افزود: مطالعه موجب ارتقای آگاهی و دانش مردم می شود تا در مواجهه با مسائل فرهنگی، اقتصادی و سیاسی با بصیرت عمل کنند و این آگاهی منجر به رشد و شکوفایی قطعی خواهد شد.

وی افزود: اعتقاد ما این است که دانشگاهیان فرهیختگان جامعه هستند و در امر خطیر فرهنگ مطالعه باید به صورت ویژّه ای دیده شوند تا این فرهیختگی  در رفتار و گفتارشان نیز نسبت با عموم مردم برتری داشته و الگو قرار گیرند.

رئیس جهاددانشگاهی همدان تصریح کرد: از دانشجویان انتظار می رود تا آگاهی لازم را نسبت به پیرامون خود داشته باشند که این آگاهی به ارتقای کیفی دانشگاه و در نهایت جامعه کمک بسزایی خواهد کرد و این مهم با فرهنگ سازی مطالعه در بین آنان محقق خواهد شد.

اسدی در ادامه سخنان خود به چگونگی تشکیل جهاددانشگاهی پرداخت و آن را مولود انقلاب نامید و افزود: جهاددانشگاهی در سال 1359 تشکیل شد و از همان سال ها منشأ خیر و برکت در حوزه های فرهنگی، پژوهشی، آموزشی و حتی اشتغال شده است.

وی بیان کرد: حوزه فرهنگی یکی از اشتراکات مهم جهاددانشگاهی و اداره کل کتابخانه های عمومی است و همکاری و هم افزایی با معاونت فرهنگی جهاد در سطح دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان به ارتقای فرهنگ مطالعه کمک شایانی خواهد کرد.

رئیس جهاددانشگاهی همدان با اشاره به اقدامات گذشته جهاد در زمینه فرهنگ کتابخوانی گفت: در طی چندین سال گذشته معاونت فرهنگی جهاد توانسته مسابقات کتابخوانی خوبی را در سطح دانشگاه ها و مراکز آموزشی عالی و حوزه های علمیه برگزار کند که استقبال خوب مخاطبان نشان دهنده موفقیت ما در این زمینه است که در این خصوص می توان مسابقات کتابخوانی دختر شینا، آیین کشورداری از دیدگاه حضرت علی (ع)، واجب فراموش شده و زنی از تبار الوند را نام برد.

اسدی در پایان یادآور شد: امیدواریم انعقاد این تفاهم نامه بتواند بستر مناسبی را برای ارتقای فرهنگی و رشد و اعتلای فرهنگ مطالعه و همچنین آموزش سازمانی و مهارتی در بین کارکنان ایجاد کند.

در ادامه جلسه نیز مدیرکل کتابخانه های عمومی استان همدان با بیان اینکه در حال حاضر تعداد 111 کتابخانه عمومی در سطح استان همدان در حال فعالیت هستند، گفت: از تعداد 111 کتابخانه عمومی، 65 کتابخانه در شهرها و 46 کتابخانه در روستاهای استان پذیرای علاقه مندان به مطالعه هستند.

دکتر عاطفه زارعی با بیان اینکه 70 هزار نفر در کتابخانه های عمومی عضو هستند، افزود: اکثر افرادی که در کتابخانه های فعالیت می کنند به امور کتابداری مسلط بوده و با دغدغه سعی دارند فرهنگ کتابخوانی را افزایش دهند.

وی ادامه داد: در راستای ارتقای فرهنگ مطالعه ما از شیوه های گوناگون برای جذب همه آحاد مردم و در سنین مختلف استفاده می کنیم تا همه با هم از فضای کتابخانه ها و کتابخوانی لذت ببریم.

زارعی سطح مطالعه قشر کودک و نوجوان را رو به رشد خواند و تصریح کرد: ما در راستای روند افزایشی ارتقای فرهنگ مطالعه ضعف هایی نیز داریم که با هم افزایی با سایر دستگاه ها همچون جهاددانشگاهی می توان آنها را برطرف کرد و منجر به اتفاقات خوب فرهنگی در استان شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در خصوص فعالیت های این نهاد نیز بیان کرد: در طول سال به فراخور مناسبت ها جشنواره های کتابخوانی در سطح استان برگزار می شود که جشنواره کتابخوان رضوی یکی از این جشنواره هاست که در سال گذشته با استقبال 21 هزار نفری در همدان مواجه شد.

وی افزود: در زمینه آموزشی نیز ما علاقه مند به همکاری با جهاددانشگاهی هستیم تا بتوانیم در راستای آموزش سازمانی قدم برداریم چرا که داشتن کتابخانه های جامعه محور و خدمت رسان در گرو آموزش مادام العمر کارکنان آن است تا در کنار فعالیت های کمی به کیفیت آن ها نیز افزوده شود.

گفتنی است؛ تفاهم نامه منعقد شده بین جهاددانشگاهی و اداره کل کتابخانه های عمومی استان همدان در حوزه فرهنگی و آموزشی است و هدف از آن بسط و گسترش فرهنگ مطالعه در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، برگزاری دوره های آموزشی ویژه کارکنان و مخاطبان اداره کل کتابخانه های عمومی و دیگر مسائل فرهنگی و آموزشی است.