آخرین اخبار

> درخشش عکاس ایسنا و خبرنگار ایکنای همدان در جشنواره سوگواره پیاده تا خورشید

1396 12 27 1

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد همدان، رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان همدان در آئین اختتامیه نخستین سوگواره علمی، ادبی وهنری پیاده تا خورشید ویژه پیاده‌روی اربعین حسینی که دوشنبه 12 اسفند در همدان برگزار شد، گفت: اربعین ابلاغ و تبیین پیام خون عاشورایی برای منتظران و نماد چله‌نشینی در تمام عرصه‌های زندگی در سیر آفاق و انفس برای همگان به شمار می‌آید.

محمدعلی بادامی با  بیان اینکه در اربعین فرهنگ عاشورایی، زیارت و آداب آن، وفاداری و تعهد به خط مشی تببین شده توسط ائمه‌اطهار(ع) مطرح است، افزود: امروزه پدیده اربعین به عنوان یک فرهنگ در جهان تشیع و خودباوری در جهان اسلام مبدل شده که حتی دشمنان فرهنگ تشیع و علوی را به خود مشغول کرده است.

وی با بیان سخن مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «شروع جاذبه مغناطیس حسینی از اربعین است»، خاطرنشان کرد: اربعین یک حرکت بزرگ فرهنگی در جهان اسلام، ابلاغ و تبیین پیام خون عاشورایی برای منتظران و نماد چله‌نشینی در تمام عرصه‌های زندگی در سیر آفاق و انفس برای همگان به شمار می‌آید.

بادامی با بیان اینکه مسئولیت حفظ، صیانت و هدایت اربعین به عهده اهل دل، اهل قلم و صاحبان اندیشه است، اظهار کرد: ما موظفیم فرهنگ عاشورایی را به بهترین وجه به عنوان یک امانت به نسل‌های بعدی تحویل دهیم.

 رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان همدان با اشاره به اینکه به تصویر کشیدن اربعین و فرهنگ آن برای نخستین‌بار در دارالمومنین همدان انجام شده است، بیان کرد: در یک نگاه ساده بعضی‌ها اربعین را به صورت سال تا سال بعد فرض می‌کنند که اگر در بطن ماجرا وارد شویم ما همه روزه در خط اربعین هستیم و باید آن را در زندگی فردی و اجتماعی خود لحاظ کنیم.

وی با بیان اینکه پیاده‌روی اربعین باعث ایجاد پیوند عظیم بین ایران و عراق و بهره‌مندی سایر کشورهای مسلمان از فرهنگ عاشورایی شده است، گفت: این سوگواره در یک فضای بسته علمی و دانشجویی اما پر بار و پر منفعت صورت گرفته است.

بادامی در پایان خاطرنشان کرد: بیش از 8 دانشگاه به صورت مادی و معنوی به این سوگواره کمک کردند که در مجموع 300 اثر در سه بخش علمی، هنری و ادبی از 5 استان جمع‌آوری شده است.

گفتنی است در آئین اختتامیه سوگواره پیاده تا خورشید از پوریا پاکیزه عکاس ایسنا  به عنوان یکی از برگزیدگان بخش عکس و مریم بیگدلو نفر اول بخش علمی تقدیر به عمل آمد.