آخرین اخبار

> برنامه توسعه کسب و کار اشتغال پایدار (تکاپو) در استان همدان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد همدان، استاندار همدان به عنوان نماینده استان، شرکت خدماتی ایرانسل و سازمان صنعتی ملل متحد (یونیدو) با هدف توسعه حوزه کسب و کار دیجیتال، ضمن شناسایی و تقویت پتانسیل‌های موجود در استان، تولید و نشر محتوای دیجیتال در سطح استانی، تفاهم نامه‌ای مشترک منعقد کردند.

این برنامه که با همکاری جهاد‌دانشگاهی واحد همدان در سطح استان اجرایی خواهد شد، با تجمیع ظرفیت‌های سازمان‌های مرتبط از جمله نهادهای سیاست گذار و توسعه‌ای، دانشگاه‌های سطح استان و همچنین بخش خصوصی، اقدامات حمایتی جهت ارتقای سطح دانش فنی و بسترسازی جهت ایجاد توسعه شرکت‌های دانش بنیان با محوریت کسب و کار دیجیتال را مورد توجه قرار می‌دهد.

ایجاد و توسعه تجمیع‌کننده محتوای الکترونیکی استانی، فراهم‌سازی بستر ارتباطی اپراتوری بین شرکت‌های خدمات ارتباطی ایرانسل و جهاد‌دانشگاهی، همکاری در ایجاد ساز و کار آموزشی و حمایتی در حوزه فعالیت تجمیع‌کننده با بهره برداری از ظرفیت دانشگاهی استان و همکاری در تعریف تبیین و پیاده‌سازی پروژه های زیر ساختی از قبیل رایانش ابری، اینترنت اشیاء، هوش تجاری و ... از جمله پروژه‌های تعیین شده در این تفاهم‌نامه است.

در این پروژه جهاددانشگاهی واحد همدان مسئولیت تأمین فضای مورد نیاز راه اندازی تجمیع کننده استانی، تأمین نیروی انسانی، تشکیل تیم‌های تخصصی مورد نیاز اجرای تفاهم‌نامه و هماهنگی جهت برگزاری نشست‌های کارشناسی در این زمینه را بر عهده خواهد داشت.

 

معاونت اقتصادی و منابع انسانی استاندار همدان ضمن ابراز خرسندی از انعقاد این تفاهم نامه، ابراز امیدواری کرد ارتباط دانشگاه و صنعت باعث ایجاد رونق اقتصادی در کشور گردد و احیاناً اگر مشکلاتی در این حوزه وجود دارد با بیان این موضوعات در جلسه کارگروه مشکلات مورد نظر مرتفع گردد.

رئیس جهاددانشگاهی واحد همدان نیز عنوان کرد: عدم احساس نیاز، باعث روی زمین ماندن ایده ها در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی است.

اکبر اسدی در جلسه کمیته نوآوری، فناوری و کارآفرینی استان همدان که 19 اردیبهشت در استانداری همدان برگزار شد، با بیان اینکه مجموعه جهاددانشگاهی چندان گسترده نیست اما با توجه به ساختار سازمانی فعال، عملکرد خوبی را داشته است.

وی با اشاره به فعالیتهای جهاددانشگاهی افزود: این نهاد علی رغم نداشتن بوجه کامل دولتی در هر عرصه ای که ورود پیدا کرده، با حرکت جهادی منشاء اثر گردیده و نیازی از نیازهای کشور و استان را مرتفع نموده که بهترین شاخص و معیار در این خصوص حسن نظر مردم و توجه مسئولین نسبت به این نهاد است .

وی در خصوص علت عدم ارتباط دانشگاه با صنعت گفت: عدم احساس نیاز، باعث روی زمین ماندن ایده هاست.تا زمانی که در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور احساس نیاز بوجود نیاید، نمی شود انتظار داشت که مراکز آموزش عالی ارتباط مورد نظر را با بخش صنعت بوجود آورند.

مهندس ضیائی مدیر خدمات ارزش افزوده ایرانسل نیز در جلسه کمیته نوآوری، فناوری و کارآفرینی استان همدان گفت: شرکت ایرانسل برنامه توسعه کسب و کار اشتغال پایدار (تکاپو) را در چند استان کشور ایجاد کرده و در استان همدان نیز امیدواریم با همکاری جهاددانشگاهی و حمایت استانداری این برنامه با کمیت و کیفیت خوبی صورت پذیرد.