بازدید مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری همدان از جهاددانشگاهی همدان

ادامه خبر


جهاددانشگاهی را یک نهاد ارزشی ، توانمند و مورد اعتماد نظام می دانم

ادامه خبر


وزیر علوم باید از بین نیروهای جهاددانشگاهی باشد

ادامه خبر


انعقاد قرارداد آموزشی اداره کل آموزش و پرورش استان  و جهاددانشگاهی واحد همدان

ادامه خبر

مراکز خدمات تخصصی جهاد دانشگاهی واحد همدان

> چهل و چهارمین گردهمایی معاونان آموزشی سازمان های استانی جهاددانشگاهی

1394 3 24 2

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد همدان چهل و چهارمین گردهمایی معاونان آموزشی سازمان های استانی، واحدها ، پژوهشگاه ها ، پژوهشکده ها ، دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی جهاددانشگاهی 1 شهریور ماه در همدان آغاز به کار کرد.
از برنامه های این گردهمایی دو روزه می توان به ارایه گزارش عملکرد معاونت آموزشی ، گزارش عملکرد موسسه آموزش عالی علمی – کاربردی و سخنرانی پیرامون تعاملات و همکاری مشترک فی مابین در حوزه اشتغال و کار آفرینی و پیرامون ظرفیت های آموزش دربرنامه ششم توسعه و برگزاری 3 کمیسیون آموزش عالی ، کمیسیون مشارکت وکمیسیون آموزش های مجازی اشاره کرد.

رییس جهاددانشگاهی همدان در چهل و چهارمین گردهمایی معاونان آموزشی بیان کرد:

تأسیس مرکز سفال و سرامیک استان در راستای برنامه ی ششم توسعه جهاددانشگاهی

 اسدی با بیان اینکه ایجاد مرکز سفال و سرامیک یکی از اقدامات انجام شده طی یک‌سال گذشته در حوزه معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی بوده است، اظهار کرد: با توجه به جهانی شدن شهر لالجین باید از ظرفیت استان در بحث تولید سفال استفاده ببریم تا بتوانیم به راحتی با محصولات مشابه خارجی رقابت کنیم.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی همدان، اکبر اسدی در چهل و چهارمين گردهمايي معاونان آموزشي واحدهای سازمانی جهاددانشگاهي ، از ارائه آموزش‌ مهارت‌های پیش از ازدواج به صورت رایگان برای نخستین در سطح کشور توسط جهاددانشگاهی همدان خبر داد و اظهار کرد: این طرح بنابر احساس تکلیف و نیاز در استان اجرا شده به طوریکه زوجین برای ثبت عقد باید گواهی حضور در کارگاه‌های آموزشی جهاددانشگاهی را به محضرخانه‌ها ارائه کنند که این مهم به صورت قانون درآمده و زوج‌هایی که قصد تشکیل خانواده دارند باید دوره‌های 4 ساعته را طی کرده و گواهی دریافت کنند.

وی عنوان کرد: همچنین یکی دیگر از ویژه‌برنامه‌های جهاددانشگاهی آموزش‌ در حوزه حمل‌ونقل جاده‌ای است به طوریکه افرادی با گذراندن این دوره‌های آموزشی قادر به دریافت مجوز خواهند بود.

اسدی در ادامه با اشاره به دیگر اقدامات جهاددانشگاهی واحد همدان عنوان کرد: در حوزه معاونت فرهنگی به تازگی اردوی دانشجویی منطقه‌ای "طریق جاوید" با شرکت دانشجویان 6 استان لرستان، کردستان، کرمانشاه، مرکزی، قزوین و همدان برگزار شد.

وی افزود: این اردو با حضور 300 دانشجو و در راستای آشنایی جوانان با آراء و اندیشه‌های امام‌خمینی(ره) با برنامه‌ها و کارگاه‌های متنوع و بازخوردهای بسیار مناسب برگزار شد.

اسدی با بیان اینکه ایجاد مرکز سفال و سرامیک یکی از اقدامات انجام شده طی یک‌سال گذشته در حوزه معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی بوده است، اظهار کرد: با توجه به جهانی شدن شهر لالجین باید از ظرفیت استان در بحث تولید سفال استفاده ببریم تا بتوانیم به راحتی با محصولات مشابه خارجی رقابت کنیم.

وی ادامه داد: جهاددانشگاهی در آغاز تأسیس پنج‌هزار مترمربع فضای فیزیکی داشت اما در سال گذشته با احداث مجتمع این نهاد بیش از 200 درصد به فضای کالبدی اضافه شده بنابراین سعی داریم با کمترین هزینه بهترین اقدامات لازم در این زمینه را انجام دهیم که از بهترین مصالح برای ساخت مجتمع جدید استفاده کرده‌ایم.

اسدی خاطرنشان کرد: دو فاز از پروژه ساختمان جهاددانشگاهی با 11 هزار مترمربع زیربنا آماده بهره‌برداری بوده و یک فاز دیگر نیز در دست اجراست.

وی همچنین یادآور شد: تعداد کد رشته‌های دانشگاه علمی کاربردی از 12 رشته به 26 رشته افزایش یافته و رشته‌های کارشناسی پیوسته و کارشناسی‌ارشد نیز به آن اضافه شده است.

رییس جهاددانشگاهی واحد همدان افزود: مؤسسه عالی جهاددانشگاهی هم توانسته به استقلال برسد به طوریکه از نظر مرکز جامع علمی کاربردی جزء مراکز پویا و فعال است.

 

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس اسلامی با بیان اینکه متأسفانه جهاددانشگاهی مظلوم واقع شده است، تأکید کرد: دولت باید جایگاه جهاددانشگاهی را تبیین کند و تمام ارگان‌ها توجه ویژه‌ای به این سازمان داشته باشند.

 
   

امیر خجسته در این گردهمایی، با بیان اینکه جهاددانشگاهی مورد توجه و تأکید امام(ره) و مقام معظم رهبری است، عنوان کرد: مسوولان نظام باید حق جهاددانشگاهی را عملی و اجرایی کنند چرا که این ارگان در سطح ملی و بین‌المللی خوب عمل کرده اما آنطور که باید به خوبی شناخته نشده است.

وی اظهار کرد: متأسفانه جهاددانشگاهی در ارتباط با دانشگاه به معنای واقعی وارد نشده و نقش‌آفرینی نکرده در حالیکه آنچه حق این سازمان و دانشگاه است، ارتباطی صمیمی و استوار است.

خجسته عنوان کرد: در دوران جنگ توانستیم روحیه جهادی را در جبهه ایجاد کنیم و سیلی محکمی به استکبار بزنیم و غیرممکن را ممکن کنیم و امروز به لطف این فرهنگ جهادی توانستیم یکی از کشورهای قدرتمند شویم و جزء 5 کشور موشکی باشیم.

وی با بیان اینکه روحیه بعد از جنگ باید در نگاه ما ایجاد شود، ادامه داد: دولت باید جایگاه جهاددانشگاهی را تبیین کند و تمام ارگان‌ها توجه ویژه‌ای به این سازمان داشته باشند چرا که در حال حاضر به تفکر جهادی نیاز داریم.

نماینده مردم همدان در خانه ملت راه‌های مقابله با تحریم را داشتن روحیه جهادی دانست و خاطرنشان کرد: باید درنظر داشته باشیم اگر در این راه تفکر جهادی نداشته باشیم، موفق نخواهیم شد در حالیکه می‌توانیم همچون زمان جنگ نقش‌آفرینی کنیم چرا که کشور نیازمند نوآوری و پویایی است.

 

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی:

در برنامه ششم توسعه 22 مشکل اولویت دار کشور حل می شود/ به کمک جهاددانشگاهی نیاز داریم

 نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی در اختتامیه چهل وچهارمین گردهمایی معاونین آموزشی جهاددانشگاهی در همدان، با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه 22 مشکل اولویت دار کشور حل می شود, گفت: در این راستا به کمک جهاددانشگاهی نیاز داریم.

حمیدرضا حاجی بابایی اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه 22 مشکل اولویت دار کشور را تعریف کردیم و برای آن نسخه نوشته ایم.

وی با تاکید بر اینکه این برنامه در بین 11 برنامه ای که در قبل و بعد از انقلاب نوشته شده استثناست, اعلام کرد: در برنامه ششم توسعه کاربست علم جایگاه ویژه ای دارد و چکیده برنامه ششم بهره وری و کار دانش بنیان است.

حاجی بابایی تصریح کرد: حرکت های دانش بنیان باید نهادینه شود تا تولید هم اشتغال محور شود و برای تحقق این امر به کمک و. تلاش نهادهایی مانند جهاددانشگاهی نیاز داریم.

نماینده مردم همدان در خانه ملت با بیان اینکه اگر نتوانیم در سال یک و نیم میلیون شغل ایجاد کنیم دچار مشکل می شویم, تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه برنامه ایجاد یک ونیم میلیون شغل در کشور تدارک دیده شده است.

حاجی بابایی گفت: درحالیکه 25 میلیون و نیم نفر می توانند در کشور کار کنند متاسفانه 12.6 دهم درصد از آن ها که برابر با سه میلیون و 300 هزار نفر است, بیکار هستند.

وی با تاکید بر اینکه نرخ بیکاری ذکر شده مربوط به پایان سال 95 است, عنوان کرد: در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده که سالیانه به میزان هشت دهم درصد نرخ بیکاری کاهش پیداکند.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی گفت: هرسال به طور متوسط یک میلیون و 300 هزار نفر از ما شغل می خواهند و ما باید به همین تعداد شغل را ایجاد کنیم.

وی افزود: برای اینکه هشت دهم درصد از نرخ بیکاری کم کنیم نیاز به سرمایه گذاری 770 هزار میلیارد تومان در سال داریم که 190 هزار میلیارد تومان از آن را باید بانک ها سرمایه گذاری کنند.

حاجی بابایی گفت: برخی می گویند آیا سرمایه گذاری 190 هزار میلیاردی بانک ها امکان پذیر است؟ می گوییم که بله چراکه هزار و سیصد هزار میلیارد تومان نقدینگی داریم.

وی با بیان اینکه 45 درصد از نقدینگی ما یخ زده است, اظهار کرد: در سال 92 نقدینگی ما 494 هزار میلیارد تومان بود که در طی چهار سال به یک هزار و سیصد هزار میلیارد تومان رسیده است.

نماینده مردم همدان گفت: 70 هزار میلیارد تومان از سرمایه گذاری هم باید از محل نهادهای عمومی غیردولتی از تامین اجتماعی گرفته تا شهرداری ها, باید انجام شود.

حاجی بابایی افزود: 100 هزار میلیارد تومان نیز سهم سرمایه گذاری دولت است.

وی گفت: ما یک رقیب قدرتمند و جدی به نام بیکاری داریم که برای مقابله با آن نیاز به کمک همگانی داریم و در این راه باید همگی به دولت کمک کنیم.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: نقش اساسی دانشگاه ها در برنامه ششم توسعه به وضوح مشخص شده و تلاش می کنیم که علم را وارد کار و صنعت کنیم.

وی افزود: دانشگاه های ما باید به جایی برسند که 30 درصد از دانشجویان کل کشور فنی و مهارتی شوند و 50 درصد از دانش آموزان به رشته و فعالیت های فنی و مهارتی روی بیاورند.

حاجی بابایی تاکید کرد: دانشگاه ها باید پی اچ دی بدهند اما پی اچ دی آچار یه دست گرفتن و اداره کارخانه, چراکه امروزه بیشتر افراد تجربی و غیر دانشگاهی اداره کارخانه و کارهای صنعتی را بر دوش گرفته اند.

حاجی بابایی گفت: 30 درصد از دانش آموزان ما باید به رشته های علوم انسانی, علوم پایه و ریاضی بروند و مابقی جذب رشته های فنی شوند اما امروزه تنها 38 درصد از دانش آموزان ما فنی می شوند.

وی در ادامه سخنان به نقش پررنگ و متفاوت جهاددانشگاهی در کشور پرداخت و گفت: چون از دل دانشگاه هستید بنابراین ماموریت بزرگ شما بردن دانشگاه به سمت و سوی تولید و برگرداندن آن به سمت کلاس هاست.

نماینده مردم همدان تاکید کرد: جهاددانشگاهی باید دانشجویان را به سمت تولیدو کشاورزی ببرد و از آن جا هرچه را که می خواهد به سمت دانشگاه بازگرداند.

حاجی بابایی گفت: دانشگاه ها باید به جایی برسند که مقاله ای نوشته نشود مگر اینکه برای کشور خروجی داشته باشد و انقلاب بزرگ علمی بیافریند.

وی تصریح کرد: بین تولید و دانشگاه شکاف عمیقی وجود دارد و کار تجربی بیش از کار علمی در تولید جامعه ما تاثیر دارد.

حاجی بابایی گفت: هر کجا که لازم بود به بخش خصوصی مجوز بدهیم داده ایم و برنامه ششم توسعه برنامه جامعی است که همه وزرا برنامه هایشان را مطابق با آن مطرح کرده اند.

نماینده مردم همدان درمجلس شورای اسلامی گفت: از جهاددانشگاهی توقع داریم, و اعتقادمان بر این است که جهاددانشگاهی یکی از نهال های خوشبو, زیبا و دوست داشتنی انقلاب است.

حاجی بابایی در پایان اظهار کرد: فصا و سرمایه در کشور آماده است, همه آمده اند و نسخه ای نوشته شده که در برنامه ششم توسعه نجات بخش است.

مدیرکل حراست جهاددانشگاهی: دوره‌های آموزشی ویژه متصدیان مشاغل حساس در گردهمایی سراسری جهاددانشگاهی برگزار می‌شود

 
   

بهنام چهارلنگ در اختتامیه گردهمایی با اشاره به نقش صیانتی و حمایتی حراست از منابع انسانی سازمان به عنوان سرمایه اصلی نظام، گفت: در این دوره مدیریتی در نظر داریم با هدف افزایش دانش مدیران در مقابله با آسیب‌ها و تهدیدهای احتمالی و پیش‌بینی و پیشگیری از آن ها نسبت به برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه متصدیان مشاغل حساس اهتمام بیشتری داشته باشیم.
وی افزود: به همین منظور با موافقت رییس جهاددانشگاهی مقرر شد در گردهمایی‌های سراسری این نهاد نسبت به برگزاری دوره‌های آموزشی حراست به ویژه دوره‌های آموزشی ویژه متصدیان مشاغل حساس اقدام کنیم.
مدیرکل حراست جهاددانشگاهی یادآور شد: نخستین دوره آموزشی متصدیان مشاغل حساس تیرماه سال جاری در گردهمایی مدیران روابط عمومی با عنوان "شبکه‌های نوین جاسوسی" در مشهد مقدس برگزار گردید.
وی با تقدیر از معاونت آموزشی که میزبان برگزاری دومین دوره این آموزش‌ها هستند، تصریح کرد: دومین دوره آموزشی متصدیان مشاغل حساس با عنوان "فساد اداری - اقتصادی" در این گردهمایی برگزار شد و امید است بتوانیم تا پایان سال با بهره‌مندی از اساتید مجرب سازمان حراست کل کشور با حضور در تمامی گردهمایی‌ها نسبت به برگزاری این دوره‌ها اقدام کنیم.

در گردهمایی سراسری معاونان آموزشی جهاددانشگاهی مطرح شد: تخلفات اداري با تكرار، ‌استمرار و نهادينه شدن به فساد اداري منجر مي‌شود

 
   

کتیرایی استاد سازمان حراست کل کشور در اختتامیه چهل و چهارمین گردهمایی سراسری معاونان آموزشی جهاددانشگاهی در همدان اظهار داشت: در فساد اداری با استفاده از قدرت عمومی جهت کسب منافع خصوصی اقدام می‌شود.
وی در بیان تعریف فساد اداری افزود: فساد اداري حالتي در نظام اداري است كه در اثر تخلفات مكرر و مستمر كاركنان و نهادينه شدن تخلف به وجود مي‌آيد و آن را از كارايي مطلوب و اثربخشي مورد انتظار باز مي‌دارد.
این استاد حراست کل کشور در ادامه گفت: در واقع تخلفات اداري با تكرار، ‌استمرار و نهادينه شدن و تأثيرات قابل توجه در نظام اداري به فساد اداري منجر مي‌شود.
کتیرایی همچنین در بیان تفاوت تخلفات اداری با فساد اداری یادآور شد: تخلفات اداري عبارت است از اين كه كاركنان يك سازمان در رده‌هاي مختلف شغلي و مسووليتي، قوانين و مقررات، آيين‌نامه‌ها، گردش كارها، هنجارها و قواعدكاري را به صورت كلي يا جزيي، عمدي يا غيرعمدي مراعات نکنند، ‌به گونه ای كه بر اثر آن، فرايند توليد كالاها و يا ارايه خدمات سازمان و نيز اعتبار و حيثيت اجتماعي آن خدشه‌دار شود.
وی در بخش پایانی سخنانش در بیان عوامل ایجاد کننده فساد اداری گفت: عوامل اداری و مدیریتی، عوامل اقتصادی، عوامل فرهنگی و عوامل سیاسی از اساسی‌ترین عوامل بروز فساد اداری هستند.

 

> «طریق جاوید» باعث می‌شود تقلیدوار امام(ره) را دوست نداشته باشیم

1394 3 24 1

نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه همدان گفت: امام خمینی(ره) تمام رذیلت‌های اخلاقی را در خود ریشه‌کن کردند و فضیلت‌های اخلاقی را به عنوان یک نهال برومند کاشته و به ثمر رساندند.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد همدان، آیت‌الله غیاث‌الدین طه‌محمدی یکشنبه ۲۹ مرداد در افتتاحیه دهمین اردوی دانشجویی طریق جاوید که به همت معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی همدان برگزار شد، اظهار کرد: برنامه طریق جاوید با هدف بازخوانی آراء و اندیشه‌های اخلاقی باعث می‌شود ما تقلیدوار امام خمینی(ره) را دوست نداشته و بر اساس یک معرفت ریشه‌دار و بنیادی این حضرت را شناخته و دوست بداریم.

وی با بیان اینکه علم اخلاق یکی از بهترین علوم انسانی ما است، افزود: انسان به عنوان گل‌سرسبد خلقت آفریده شده تا تمام عمر جهاد بی‌امان داشته باشد بنابراین امام خمینی(ره) در انجام این رسالت پیشتاز شد و اکنون الگوی ما شده است.

امام جمعه همدان با اشاره به اینکه اگر انسان حتی یک صفت رذیلت در وجود خود داشته باشد، تمام صفات فضیلت آن خاکستر می‌شود، خاطرنشان کرد: امام انقلاب اسلامی در مبارزه با رذیلت‌های اخلاقی است که به این قدرت و شایستگی رسیده است.

وی دور کردن یک صفت رذیلت را دشوار دانست و یادآور شد: برای از بین بردن یک رذیلت حدود ۱۸ سال طول می‌کشد بنابراین باید مراقب باشیم صفات بدی در ما رسوخ نکند.

طه‌محمدی یکی از خصلت‌های مهم امام خمینی(ره) را از بین بردن صفات بد عنوان و اعلام کرد: آنهایی که پیگیر اندیشه اخلاق امام خمینی(ره) هستند باید خوی حیوانی را در خود ریشه‌کن کرده و نیز خصلت ابلیسی نداشته باشند.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه قدر مفاخرمان را نمی‌دانیم، یادآور شد: نه تنها قدر این مفاخر را نمی‌دانیم بلکه آن را خرد هم کرده‌ایم.

سردار مهدی ظفری :راه نجات کشور در بازگشت به گفتمان دفاع مقدس و انقلاب است

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان با بیان اینکه بازنگری گفتمان دفاع مقدس و دهه اول انقلاب جزء ضرورت‌هاست، گفت: راه نجات کشور در بازگشت به گفتمان دفاع مقدس و انقلاب است.

سردار مهدی ظفری در این مراسم، اظهار کرد: اگر امروز در صحنه‌های راهبردی سهم داریم و می‌بینیم تیم دیپلماسی کشور با 6 کشور می‌نشینند و آنها اهمیت می‌دهند تا با تیم کشور ما صبحت کنند، به علت تفکر و روحیات امام خمینی(ره) است که بر جامعه و دیپلماسی ما حاکم است.

وی با اشاره به وجود دو اندیشه درباره انقلاب در کشور خاطرنشان کرد: تفکری انقلاب را پایان‌یافته می‌داند که باید به این قشر گفت چرا انقلاب کردیم؟

وی با بیان اینکه برای دانستن هدف انقلاب باید به اندیشه‌های حضرت امام خمینی(ره) مراجعه کرد، یادآور شد: براساس گفته امام خمینی(ره)، انقلاب اسلامی باید شاکله، بنیان و اساس حکومت جهانی باشد چرا که هدف انقلاب تشکیل حکومت جهانی است. اگر بنا باشد قدرتی به کشوری تجاوز کند نخستین اقدام آن مطالعه پیشینیه آن کشور است و اینکه می‌بینیم گزینه‌های روی میز حذف می‌شود، به علت پیشینیه ایران در دفاع مقدس است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان با تأکید بر اینکه امام خمینی(ره) همواره دشمن را تحقیر می‌کردند، افزود: در شب اول حمله به کشور، 140 فروند هواپیما ایران را بمباران کرد که در این زمان امام(عج) بر حق ما پیامی می‌دهند که ظاهرا ساده و کوتاه است مبنی بر اینکه "دزدی سنگی را پرتاب و فرار کرده است".

وی با اشاره به اندیشه‌های دفاعی حضرت امام(ره)، افزود: حضرت امام خمینی(ره) به دنبال تحقیر دشمن بودند و همین که گفتند "دزدی سنگی را پرتاب کرده و فرار کرد" نشان‌دهنده تحقیر دشمن است و امروز باید دشمن را تحقیر کرد همانگونه که مقام معظم رهبری نیز تحقیر می‌کنند و کوچک می‌شمارند.

ظفری با بیان اینکه ما ایرانی‌ها تا قبل از انقلاب چیزی به نام امنیت ملی نداشتیم، عنوان کرد: کشورهایی که برد و چشم‌اندازهای حوزه امنیت ملی خود را خوب انتخاب نکنند دچار مشکل می‌شوند اما امروز مدافعان حرم توسعه امنیت ملی دارند.

وی خاطرنشان کرد: رویکردی از انقلاب اسلامی به نام انتخابات وجود دارد که در کشوری مانند جمهوری اسلامی باید راحت اجرا شود اما جنجال‌های اجتماعی‌ای رخ می‌دهد که باید گفت ما انقلاب نکردیم که جریان‌ها و احزاب مختلف راه بیندازیم.

وی با تأکید بر اینکه قدرت یک مفهوم علمی و اندیشه‌ای است، یادآور شد: در عالم جنگ، قدرت جزیره‌ای و انحصاری وجود دارد که قبل از جنگ جهانی دوم قدرت به صورت جزیره‌ای بود.قدرت جزیره‌ای یعنی شکل و ساختار یکنواختی ندارند و اگر به کشور توجه کنیم می‌بینیم کشور ما چندین برابر مساحت امروز را داشته چرا که جزیره‌ای بود اما بعد از جنگ جهانی دوم قدرت انحصاری شد.

ظفری با بیان اینکه حاصل جنگ جهانی دوم، جنگ سرد است، گفت: جنگ سرد یعنی دنیا به دو قطب شرق و غرب تقسیم شده درحالی که هیچ وقت در طول تاریخ ندیدیم آمریکا و شوروی مستقیم با هم درگیر شوند در واقع هرچه دستاورد نظامی و علمی دارند در راستای رقابت هم باشد اما جنگی اتفاق نمی‌افتد.

وی اظهار کرد: ما ایرانی‌ها تا قبل از انقلاب چیزی به نام امنیت ملی نداشتیم که در این دوره امام بر حق دست به انقلاب می‌زند که این زلزله ژئوپلیتیکی باعث شد قدرت شکل گرفته از جنگ جهانی دوم دچار تزلزل و یا دچار تردید در نوع قدرت خود شوند براین اساس می‌بینیم صاحبان قدرت وارد جنگ با انقلاب اسلامی می‌شوند.

وی با اشاره به زمان جنگ در ایران اظهار کرد: زمانی‌که ارتش می‌خواهد خود را با مأموریت‌های انقلاب اسلامی تطبیق دهد یعنی دوره گذار انقلاب اسلامی که دوره گذار دوره سختی است و باید مراقب باشیم در این دوره دچار مشکل نشویم.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد همدان، ،در حاشیه دهمین اردوی طریق جاوید، نمایشگاه زندگی به سبک خمینی(ره) نیز برپا شده است.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی کشور مطرح کرد

آشنایی دانشجویان با اندیشه‌های امام(ره) با « طریق جاوید»

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی کشور گفت: هدف از برگزاری اردوهای دانشجویی طریق جاوید، آشنایی و شناساندن دانشجویان با اندیشه‌های حضرت امام خمینی(ره) است.

سعید پورعلی نیز در جمع خبرنگاران،  با بیان اینکه یکی از مراکز تخصصی حوزه معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی، مرکز فرهنگی دانشجویی امام و انقلاب اسلامی است، گفت: این مرکز مأموریت دارد جامعه دانشجویی کشور را از طریق رویدادهای فرهنگی مثل اردو، مسابقات، برنامه‌های آموزشی و پژوهشی با آراء و اندیشه‌های حضرت امام خمینی(ره) آشنا کند.

وی برنامه «طریق جاوید» را یکی از مهمترین رویدادهایی دانست که در سطح استانی، منطقه‌ای و ملی برای معرفی آراء و اندیشه‌های حضرت امام(ره) در 10 سال گذشته اجرا می‌شود و عنوان کرد: این برنامه هر ساله در استان‌های کشور و در برخی از مناطق مانند همین برنامه که اکنون با حضور استان کردستان، همدان، کرمانشاه، قزوین و لرستان به میزبانی جهاددانشگاهی همدان در حال برگزاری است، اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برنامه ملی این رویداد در نیمه سوم مهرماه در مشهد با حضور همه برگزیدگان دانشجویی مناطق برگزار خواهد شد، اضافه کرد: هدف از این برگزاری اردوها، آشنایی و شناساندن دانشجویان با اندیشه‌های حضرت امام خمینی(ره) است.

پورعلی ادامه داد: این دانشجویان در قالب کانون‌های دانشجویی سازماندهی می‌شوند و با حمایت معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی ایده و رویدادهای جدیدی برای تبیین آراء و اندیشه‌های امام خمینی(ره) خلق می‌کنند.

وی اضافه کرد: همچنین این رویدادها مورد حمایت مؤسسه تنظیم نشر حضرت امام خمینی(ره)، وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد اسلامی و مؤسسات علمی کاربردی کشور است.

این مسئول خاطرنشان کرد: بسیاری از اساتیدی که در حوزه امام مطالعات عمیق و مستمری را دارند، در این رویداد حضور پیدا می‌کنند و به شکل کارگاهی با دانشجویان کارهای آموزشی و ترویجی انجام می‌دهند.

وی یاد آور شد: امیدواریم بتوانیم در سطح ملی نیز با همین دانشجویانی که در سطح منطقه‌ای حضور پیدا کرده‌اند، مجدد ملاقات کرده و زمینه‌های گسترش کانون‌های دوستدار در سطح دانشگاهی فراهم کنیم.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی کشور تصریح کرد: تلاش کرده‌ایم کارهایی که پیرامون امام راحل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تهیه شده با همکاری خود دانشجویان تبدیل به کارگاه‌هایی کنیم که در دوره‌های استانی و منطقه‌ای برنامه «طریق جاوید» دانشجویان به عنوان مدرس حضور داشته باشند.

رئیس جهاددانشگاهی همدان:

نظام در مسیر توسعه ناگزیر به بازخوانی آراء و اندیشه‌های امام(ره) است

رئیس جهاددانشگاهی واحد همدان گفت: اگر نظام جمهوری اسلامی بخواهد در مسیر توسعه قرار داشته باشد ناگزیر به بازخوانی آراء و اندیشه‌های امام خمینی(ره) است.

اکبر اسدی در ابتدای مراسم افتتاحیه دهمین اردوی "طریق جاوید" ضمن خیر مقدم به میهمانان و دانشجویان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی غرب کشور، اظهار کرد: این اردوی دانشجویی با هدف تبیین آراء و اندیشه‌های حضرت امام خمینی (ره)، انتقال اندیشه‌ها و زنده نگهداشتن یاد و نام حضرت امام(ره) و آرمان‌های امام(ره) و شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی برگزار می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه در این دوره و فضای فرهنگی جامعه پرداختن به مسائل اخلاقی بیش از هر زمان دیگری ضرورت دارد، عنوان کرد: به ویژه برای دانشجویان که قرار است سکاندار بخش‌های مختلف کشور در آینده باشد پرداختن به مسائل اخلاقی اهمیت صد چندان دارد.

وی با اشاره به اینکه بازخوانی واقعی و درست اندیشه‌های امام خمینی(ره) پرداختن به مباحثی است که مربوط به فطرت انسان است، ادامه داد:اگر نظام بخواهد مسیر توسعه داشته باشد ناگزیر به بازخوانی آراء و اندیشه‌های امام خمینی(ره) است.

اسدی تصریح کرد: انتقال آراء و اندیشه‌های امام راحل(ره) به بدنه جامعه و به ویژه دانشجویان برای سپری شدن این مسیر امری الزامیست.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد همدان؛ دهمین اردوی «طریق جاوید» به همت معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی همدان از 29 مرداد ماه با حضور پورعلی معاون فرهنگی جهاددانشگاهی کشور، هاشمی‌تروجنی رئیس مرکز فرهنگی دانشجویی امام، ولایت فقیه و انقلاب اسلامی، آیت‌الله طه‌محمدی نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه همدان، موسوی‌اصفهانی نماینده مردم همدان در مجلس خبرگان رهبری، ظفری مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و اسدی رئیس جهاددانشگاهی همدان آغاز به کار کرد و به مدت دو روز به میزبانی همدان برگزار شد.

در حاشیه دهمین اردوی طریق جاوید نمایشگاه زندگی به سبک خمینی(ره) نیز در حال برگزاری بود.

رئیس مرکز فرهنگی دانشجویی امام و انقلاب مطرح کرد

رفع بسیاری از مشکلات دانشجویان با گشودن دریچه معرفت اخلاقی

رئیس مرکز فرهنگی دانشجویی امام، ولایت فقیه و انقلاب اسلامی تأکید کرد: اگر بتوانیم دریچه معرفت اخلاقی را در دانشگاه‌ها بگشاییم می‌توانیم بسیاری از مشکلات روحی و فکری دانشجویان را برطرف کنیم.

سیدمحمد هاشمی‌تروجنی دوشنبه 30 مرداد در آئین اختتامیه دهمین اردوی دانشجویی منطقه‌ای «طریق جاوید» ، اظهار کرد: در سال 84 نخستین اردوی طریق جاوید برگزار و امسال دهمین دوره آن به همت معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی همدان اجرا شد.

وی هدف برگزاری این همایش دو روزه را بیان کرد و افزود: آنچه در این دو روز به دنبال آن بوده‌ایم، خلاصه‌ای از اسلام و تجلی انسان کامل بوده است.

هاشمی‌تروجنی با بیان اینکه امسال محور اردو در مورد اخلاق و معنویت امام خمینی(ره) بوده است، افزود: بزرگ‌ترین قدرتی که می‌تواند انسان را در مقابل آفت‌ها بیمه کند، اخلاق است به طوریکه علما، اخلاق را تنظیم‌کننده امور بدن و قوای عقلیه، غضبیه و شهوانیه می‌دانند و چیزی که انسان را از افراط و تفریط دور نگه می‌دارد، اخلاق است.

رئیس مرکز فرهنگی دانشجویی امام، ولایت فقیه و انقلاب اسلامی ادامه داد: اگر بتوانیم دریچه معرفت اخلاقی را در دانشگاه‌ها بگشاییم می‌توانیم بسیاری از مشکلات روحی و فکری دانشجویان را برطرف کنیم.

وی دانشجویان امروزی را مملو از افکار و دانش‌هایی معرفی کرد که به علت انباشتگی اطلاعات و علوم نمی‌دانند چگونه از آن استفاده کنند و خاطرنشان کرد: اخلاق چیزی است که می‌تواند یک جوان را قدرتمند کند بنابراین انتظار داریم اساتید دانشگاه به کمک دانشجویان بیایند و راه و مسیر را برای این نسل هموار کنند.

وی ادامه داد: بعد از انبیاء و امامان کمتر شخصی مانند امام خمینی(ره) می‌بینید که درک و عقل متعالی داشته باشد و از نظر امام تعادل‌بخش انسان اخلاق است که می‌تواند انسان را خدایی‌گونه کند.

هاشمی‌تروجنی با بیان اینکه تلاش بر این بوده دریچه‌های معرفتی به روی دانشجویان گشوده شود، یادآور شد: در کانون اندیشه‌های امام(ره) تلاش داریم دانشجویان را به عنوان مروجین اندیشه‌های امام(ره) به همکاری بپذیریم و آنچه مورد نیاز دانشجویان است تهیه، تولید و ارائه کنیم.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی کشور:

باید براساس منظومه فکری امام(ره) رفتار کرد/بازخوانی اندیشه‌های امام(ره) تولید اندیشه می‌کند

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی کشور گفت: در هر شرایطی باید زندگی‌نامه و اندیشه‌های امام خمینی(ره) را مرور و براساس منظومه فکری‌شان رفتار کرد.

سعید پورعلی نیز در مراسم اختتامیه اظهار کرد: 25 سال است که امام خمینی(ره) رخت بربسته و میراثی از خود برجای گذاشته که هدف ارزشمندی دارد.

وی با بیان اینکه بازخوانی میراث و فرمایش‌های امام خمینی(ره) برای ما تولید اندیشه می‌کند، افزود: امروز به اندیشه‌های امام خمینی(ره) نیاز داریم و اینکه اگر ایشان امروز حضور داشت، چگونه رفتار می‌کردند.

پورعلی در ادامه گفت: حال احساسی جامعه ما خوب نیست و بین احساس و واقعیت تفاوت‌هایی وجود دارد بدین معنا که شاید در یک جامعه امنیت کامل وجود داشته باشد اما اگر از افراد آن جامعه سوال شود امنیت دارید یا نه احساس بودن امنیت در جامعه را بیان نکنند و وجود آن برجسته نباشد.

وی به استناد نظرسنجی صورت گرفته از مردم گفت: مردم معتقد هستند وضعیت کشور رو به بهبود نیست و شاید عده قلیلی از مردم این اعتقاد را دارند که وضعیت مملکت رو به بهبود است.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی کشور دورویی، تظاهر، تقلب، تملق، رابطه بازی و دروغ را در جامعه در حال افزایش اعلام کرد و ادامه داد: جامعه‌ای که احساسش نسبت به خوبی‌ها کم باشد، قوامش هم در معرض تهدید است.

وی دو مؤلفه که کشور را به سمت انسجام، قوام و پیشرفت سوق می‌دهد را بیان کرد و گفت: قانون در مورد رفتارهای بیرونی و اخلاق در مورد احساس درونی افراد تصمیم می‌گیرد که اگر در جامعه حس عمل به قانون ضعیف شود، اعتماد به نهاد مجری قانون کاهش می‌یابد و این‌گونه جامعه‌ای در حالت تزلزل قرار می‌گیرد.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی کشور با تأکید بر اینکه حس جامعه ما نسبت به برخی از امور در خطر است، اظهار کرد: در پاسخ به این سوال که چه ضرورتی دارد به اندیشه‌های امام خمینی(ره) بپردازیم باید گفت با این کار عناصر انسجام‌بخش را مواظبت خواهیم کرد که اگر این عناصر درست عمل نکنند بخش صیانت از جامعه ایرانی- اسلامی دچار پیامدهای وخیمی خواهد شد.

وی با اشاره به آیه 4 سوره قلم عنوان کرد: در این آیه ویژگی‌هایی برای پیامبر اکرم(ص) برشمرده شده که در مورد امام خمینی(ره) نیز باید بگوییم اگر امروز بود چگونه رفتاری داشتند.

پورعلی کلمه خُلق را به معنای بیان ویژگی‌های ظاهری افراد که قابل مشاهده است، معرفی کرد و گفت: برای چنین رفتارهایی که قابل مشاهده هستند، می‌توانیم صفت خوب یا بد یا درستی و نادرستی را به کار ببریم اما در مورد خُلق که از رفتارهای قابل مشاهده نیست و قابل دیدن و حس نیست، نمی‌توان قضاوتی داشت.

وی در پایان خاطرنشان کرد: افرادی که الگو هستند و زندگی اخلاقی درستی داشته‌اند باید مرور شوند به طوریکه می‌توان گفت امام خمینی(ره) نیز از جمله این‌گونه افراد است که در هر شرایطی باید زندگی‌نامه و اندیشه‌های ایشان را مرور کرد و براساس منظومه فکری‌شان رفتار کرد.

 

> بازدید کارگروه فناوری استان از مرکز تجمیع و تولید محتوای الکترونیکی جهاددانشگاهی همدان

1394 3 24 1

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد همدان، صبح دوشنبه 6 شهریور ماه کارگروه فناوری استان از مرکز تجمیع و تولید محتوای الکترونیکی جهاددانشگاهی همدان بازدید کردند.

قیاسی معاون اقتصادی و منابع انسانی استانداری همدان ضمن تشکر از فعالیت های صورت گرفته در مرکز تجمیع و تولید محتوای الکترونیک جهاددانشگاهی همدان، عنوان کرد که با توجه به اینکه جامعه به سرعت به سمت مدرنیزه شدن پیش می رود و نیاز به سیستم های هوشمند احساس می گردد، هر کشوری باید به سرعت خود را بروز رسانی کند.

مجتبی ساکی مدیرکل اداره ارتباطات و فناوری اطلاعات همدان ضمن اینکه نوآوری و خلاقیت را به عنوان یکی از بهترین روش های ایجاد اشتغال در دنیای امروز مطرح کردند، بر ایده پروری و حمایت از صاحبان ایده و رشد و پرورش آنها تاکید داشتند.

وی افزود، با بیان اینکه تولید اپلیکیشن و بازی ها کامپیوتری به عنوان دو موضوع اصلی زمینه های کاری مورد توجه است. طرح ایجاد مرکز تجمیع و تولید محتوای الکترونیکی با جهاددانشگاهی را نیز در همین راستا عنوان کرد.

اکبر اسدی رئیس جهاددانشگاهی همدان ضمن خوش آمد گویی توضیحاتی را در مورد امضای تفاهم نامه مربوط مطرح نمود و گزارشی از فعالیت های انجام شده در مرکز تجمیع و تولید محتوی الکترونیکی ارائه نمود و خواستار نگاه ویژه استانداری به جهاددانشگاهی و مرکز تجمیع محتوا شد.

در پایان، اعضای کار گروه فناوری استان از کارگاه و فضای اداری مرکز تجمیع و تولید محتوی الکترونیکی جهاددانشگاهی همدان بازدید نمودند.

 

گزارش تصویری برخی از فعالیتهای شاخص واحد

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی آخرین اخبار